Monday, 2019-06-24, 10:59 PM
Welcome Guest | RSS
Hakka Meie fänniks
Tekst
Pildid Picasas
Tekst
Statistika
Block title
Kalender
«  June 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Kuulekus

Kuulekuskoolitus

Kuulekas koer on paljude koeraomanike unistus ja eesmärk. Olenemata, kas tegemist on kõrgest soost tõukoeraga või aias ringi lippava krantsiga. Selleks, et saada koer kuulekaks, tuleks minna kuulekuskoolituse treeningutele.

Kuulekuskoolitus (KK) on ala mis algselt loodi teenistuskoerte treenimiseks (saksa lambakoerad, dobermannid, snautserid, rotweilerid, bokserid jne.) Samas võivad KK treeningutel käia ning eksamitel ja võistlustel osaleda ka mitte-teenistuskoerad. Paljud inimesed, kes tahavad endale lihtsalt kuulekat sõpra ega soovi kunagi võistlema minna, on leidnud kuulekuskoolituse näol ka hea koolitussüsteemi, millega oma oskused proovile panna ning koer korrektselt käituvaks muuta. Selle õpetuse eesmärgiks on anda koertele kuulekuse algõpetus ning õpetada koeraomanikule õiget ja asjalikku suhtlemist koeraga. Treeningutel õpetatakse koertele käitumise reegleid ning koeraomanikele oskust neid oma koertelt korrektselt nõuda.

Aivo Oblikas ja Deli

Kuulekuskoolitus on rahvuslik ala mis on välja töötatud Eesti juhtivate teenistuskoerte treenerite poolt. Neil, kelledel koerad juba piisavalt kuulekaks saadud, on hea võimalus oma koertega võistlustele minna ning oskusi konkurentidega võrrelda. Eksamitel ja võistlustel kontrollitakse õpitu tulemust ehk koera ja koerajuhi koostööd ning koera treenituse taset. Hinnatakse koera ülesannete täitmise korrektsust ning allumist ja kontrollitavust. Samuti on oluline koera energia, millega ta ülesandeid täidab ning rõõm tehtud tööst. Eesmärgiks on loomasõbraliku ja terve võistlusõhkkonnaga harrastuse loomine.

Võisteldakse kolmes astmes : KK-1, KK-2, KK-3. Kuulekuskoolituses korraldatakse ka Eesti meistrivõistlusi. Sellisel tasemel ei ole enam näha eksimusi käskude ja korralduste täitmisel, vaid määravad juba kiirus ja korralduste täitmise täpsus. Sellele tiitlile saavad võistelda ainult koerad, kes on jõudnud kõige raskemasse võistlusklassi KK-3. Kõikides astmetes peab koer lamama ja kõrval käima, kusjuures mõlema ülesande sooritamisel lastakse stardipüstolist paar pauku (alates KK-2-st). Koer ei tohi laske karta. Lisaks tuleb sooritada veel juurdetulek, liikumiselt istuma, lamama ja/või seisma jäämine, eseme toomine (ka üle barjääri) ning ka koera edasi saatmine. Soorituste hindamisel pööratakse palju tähelepanu ka koera instinkti tasemele, energia suurusele ning kontakti olemasolule. Ideaalis võiks koer olla plahvatuslikult kiire, kuid samas täielikult omaniku kontrolli alla. Koerad, kes on saanud koolitustulemuse kõrgemas astmes, ei saa osaleda enam madalamas astmes järgmistel eksamitel.

Eksamitest ja võistlustest võivad osavõtta koerad, kes on vähemalt 10-kuused. Ilma tõutunnistuseta koerad saavd osaleda vaid eksamitel. Kõik võistlevad koerad peavad olema vaktsineeritud ja märgistatud Eestis kehtivate määruste kohaselt.

Kuulekuskoolitus on ala, millest on hiljem lihtne edasi minna teiste teenistukoertele mõeldud spordialade juurde nagu põllujälg ja IPO.

Täpsemalt kuulekuskoolituse (KK) võistlusmäärusi vaata :

http://www.zone.ee/ekl-kkk/Kuulekuskoolitus.htm

Allikas koerus.ee